• 47 içerik
  • 13 kategori
  • 3 yorum
  • 5 tane de

Steam İndir


Steam, Counter Strike, Half-Life, Portal ve Left 4 Dead gibi başarılı oyun serilerine imza atmış olan Valve doğrulusunda 2003’te yayına başlamış olan dünyanın en büyük oyun platformu. 2013’ün sonlarına doğru oluşturulan duyurularla Steam oyun konsolu halina de getiriliyor ve hem de CES 2014’te ilk örnekleri meydana çıktı bile. Steam bu sayede oturma odalarımıza da bilgisayar oyunlarını getirmeyi planlıyor. 12 Eylül 2003 tarihinden beri yayın hayatına devam eden Steam platformu; Windows, Linux ve OS X işletim sistemlerinde çalışıyor ve aynı vakitte mobil işletim sistemlerinde de program olarak bulunmakta.

Steam Nedir?

Steam, bilgisayar oyunlarını satın alabileceğiniz ve oynayabileceğiniz devasa bir oyuncu platformudur. Her an aktif olarak 5 milyondan çok kullanıcı tespit edilen Steam’i kullananların adedi her geride bıraktığımız gün daha da artmaktadır. Valve’in kendi ilerlettiği oyunların dışında tanınmış ya da bağımsız çoğu oyun üreticisinin oyunları da Steam üstünden satın alınabilir haldeyken aynı vakitte değişik yollardan aldığınız Steam uyumlu oyun anahtarlarını platformda aktif duruma getirerek oyunlara erişilebiliyor.

Online bir oyun platformu olan Steam, yalnızca bir oyun alış veriş düzenine değil, aynı vakitte bir oyun ağı yayınlayan sosyal bir oluşum da sunuyor. Arkadaşlarınız ile oyun oynayabileceğiniz Steam’de dost listenizde yer alan oyuncuları direkt olarak oyununuza çağrı edebileceğiniz gibi isterseniz de dostlarınızın oyunlarına katılabiliyorsunuz. Oyun oynamanın yanı sıra “Steam Market” isimli sistem yardımıyla oyunlardan elde ettiğiniz eşyaları, satın aldığınız oyunları (Gift olarak satın aldıysanız) ya da eşyaları satabilir hem de başka oyuncuların satmak istediği eşyaları satın temin edebilirsiniz. Kabaca Steam ortamında yer alan en asli özelliklerin şunlar bulunduğunu söyleyebiliriz.

Steam Nasıl Kurulur

Steam platformunu indirmek ve üye olmak tamamiyle bedava haldedır. Daha evvelcesinden de bahsetmiş bulunduğumuz gibi Steam, Windows, Linux ve OS X platformlarında çalışmaktadır. Steam’i indirebilmek amacıyla http://store.steampowered.com/ adresine girmelisiniz ve daha sonrasında sağ üst kısımda yer alan “Steam Yükleyin” butonuna tıklamanız gereklidir. Daha sonrasında kendi işletim düzeninize ideal Steam programını indirmeniz gerekiyor. Daha sonra Steam’i kurduktan sonra Steam’e kayıt olmanız gerekiyor. Eğer daha eskiden Steam’e kayıt olduysanız kullanıcı adı ve şifrenizi girdikten sonra Steam programına giriş yapmış olacaksınız.

Steam’den Oyun Satın Alma

 

Steam üstünden oyun satın alabilmek amacıyla iki seçeneğiniz bulunmakta. Dilerseniz “Steam Wallet” yani Steam cüzdanıza para yükleyerek buradan oyun satın alabilir ya da satın alabilmek dilediğiniz oyunu direkt olarak satın temin edebilirsiniz. Steam’de henüz amacıyla dolar ve euro üstünden alış veriş yapabiliyoruz ve kurların sıksık olarak değiştiğini düşünecek olursak ideal vakitlerde Steam Wallet’a ekleyeceğiniz para ile gelişen vakitlerde alış veriş yapılabilir ve satın alabilmek dilediğiniz oyunları daha ideal fiyata getirebilirsiniz. Bunun dışında Steam Market’te sattığınız eşyaların gelirleri de direkt olarak Steam Wallet’a eklenmektedir. Steam Wallet’a tek seferde 5$, 10$, 25$, 50$ ve 100$ mafsala talihinız bulunmakta.

 

Steam Wallet’a para mafsalanin dışında dilediğiniz oyunu direkt olarak da satın alabilirisniz. Oyunları direkt olarak satın alabilmek amacıyla ya da Steam Wallet’a para ekleyebilmek Visa, MasterCard, American Express, Discover ya da JCB kredi kartlarında birine sahip olmanız gerekiyor ya da PayPal ve Webmoney servislerinden de oyun satın alma ihtimaline sahip olabilirsiniz. Steam Store üstünden satın alabilmek dilediğiniz oyunu bulduktan sonra “Add To Cart” opsiyonuna tıklamalı ve oyunu sepetinize mafsalalisiniz daha sonrasında oyunu kendiniz amacıyla alabilmek istiyorsanız “Purchase For Myself” butonuna bir dostınıza armağan etmek istiyorsanız ise “Purchase a Gift” butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.

Steam’den Oyun Yükleme ve Yedekleme Hakkında

 

Steam’den satın aldığınız oyunlar direkt olarak sizin hesabınıza eklenmektedir dilediğiniz vakit dilediğiniz yerde bu oyunları indirebilir ve oynayabilirsiniz. Satın aldığınız oyunlar Steam’de ki “Library” kısımına düşmektedir. Library evresinde işletim düzeninize göre ideal olan oyunları filtreleme talihinız bulunmakta ya da dilediğiniz oyunları en çok tercih edilen listenize alabilir ve bu oyunlara çok daha basit ulaşabilirsiniz.

Steam’den oyun yükleyebilmek amacıyla Library kısımına girdikten sonra yüklemek dilediğiniz oyunu seçmeli ve sonrasında Install yazısına tıklamanız gereklidir bu prosedürü tamamladıktan sonra oyun otomatik olarak inmeye başlayacaktır üstelik dilediğiniz vakit indirme prosedürünü durdurabilir ve kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Bunun dışında Steam’in en güzel özelliklerinden biri de oyunu direkt olarak son güncellemesi ile birlikte indirmesi. Kutulu olarak bir oyun satın aldığınız bir de bu oyunun güncellemesini yapmanız gerekiyordu fakat Steam her şeyi bizim amacıyla kendisi yapıyor.

Hem de Steam’de daha evvelcesinden indirmiş bulunduğunuz bir oyunu yedmafsala talihinız da bulunmakta. Sonuç olarak oyunu silseniz bile yedek dosyasından oyununuzu direkt olarak kurabiliyorsunuz. Oyunlarınızın yedeklerini alabilmek amacıyla yedeğini alabilmek dilediğiniz oyuna sağ tıklamalı ve “Properties” yazısına tıklamalı ve daha sonrasından “Local Files” sekmesine tıklamalı ve sonrasında “Backuıp Game Files” yazısına tıklayarak oyunuzun yedeğini direkt olarak temin edebilirsiniz. Yedeğini aldığınız oyunu geri yükleyebilmek amacıyla ise bütün yedek dosyalarını Steam’in yüklü bulunduğu endeksin ortamında yer alan “Steam Backups” klasörüne atmalısınız (bu klasör otomatik olarak oluşmamışsa kendiniz oluşturmanız gerekiyor). Daha sonra sol üst kısımda yer alan Steam yazısına tıklamalı ve sonrasında “Backup And Restore Game” yazısına tıklayarak yedek dosyanızdan dilediğiniz oyunu yine kurabilirsiniz.

Steam Greenlight Nedir?

 

Bağımsız oyun geliştiricileri amacıyla, hazırladıkları oyunların reklamını gerçekleştirme ya da satışını gerçekleştirme aslında zor bir durum. Steam bunu basitleştirmek amacıyla “Greenlight” isimli bir sistem geliştirdi. Oyun geliştiricileri kendi hazırladıkları oyunları Greenlight havuza mafsalaktedir ve buraya eklenen oyunlar bütün Steam kullanıcıları doğrulusunda oylanmaktadır. Yeteri kadar oya ulaşan oyunlar ise direkt olarak Steam üstünden satışa sunulmaktadır. Greenlight yardımıyla oyun geliştiricileri kendi adlarını ve oyunlarının reklamını bedavaya yapabilmektedir.

Steam Market Nedir

Steam’in son yeniliklerinden biri de “Steam Market” isimli sistem. Bu sistem ortamında oyun ortamında kazandığınız pek çok eşyayı satabiliyorsunuz sattığınız eşyaların parası direkt olarak Steam Wallet’a ekleniyor. Steam Market üstünden eşya satabildiğiniz gibi isterseniz başka oyuncuların satığı eşyaları da satın alabiliyorsunuz. Bunun amacıyla yapmanız gereken tek şey Steam Market’a girmek ve buradan dilediğiniz eşyayı bulmak sonrasında dilediğiniz eşyayı satan kullanıcılardan birini seçerek eşyayı satın temin edebilirsiniz. Steam Market üstünden alış veriş yapabilmek amacıyla Steam Wallet üstünde paranızın olması gereklidir.

Steam Workshop Nedir?

 

Steam Workshop oyuncular doğrulusunda oldukça sarfedilen bir sistem bu sistem şu şekilde işlemekte. İsteyen oyuncu Steam Workshop desteği olan oyunlara birtakım yamalar yapabiliyor. Bu yamalar ortamında oyuna yeni bölümler, yeni eşyalar ya da dil desteği bile mevcut. Steam Workshop’a eklenen eşyalar ilk olarak oyuncular doğrulusunda oylamaya tabi tutuluyor ve oyuncular doğrulusunda beğenilen eşyalar oyunlara ekleniyor tabii bu her Workshop ürünü amacıyla geçerli değil. Bazı Workshop ürünleri direkt olarak oyuna tesir etmekte ve oyun ortamında ki dosyaları değiştirmeniz halinde direkt olarak oyuna eklenmekte. Fakat birtakım eşyalar ise onay sürecinden geçerek oyunun mağazasına ekleniyor.

Mesela Team Fortress 2 oyunu amacıyla bir eşya geliştirdiniz ve bu eşya oyuncular doğrulusunda beğenildi ve ilerlettiğiniz eşya oyuna eklendik. Bu eşyanın her satışından belirli bir yüzde otomatik olarak size geliyor ve böylece bir gelir dahi elde edebiliyorsunuz. Bu hususta Valve’ı kutlama etmek gerekiyor gerçekleştirdikleri işler ile insanları bir şeyler geliştirmeye ve geliştirmeye teşvik ediyorlar.

Steam Badges ve Trading Card Sistemi

 

Steam bundan sonra yalnızca bir oyun platformu olmaktan çıkarak sosyal özellikleri de ön plana çıkarmak amacıyla Steam Badges düzenini geliştirdi. Bu sistem şu şekilde işliyor Steam’de satılan ve Badges desteği olan oyunları oynadığınızda belirli bir şansa göre Trading Card kazanıyorsunuz bu Trading Card’ları kullanarak Badges oluşturabiliyorsunuz. Her oyunun Badges meydana getirmek amacıyla istediği Trading Card adedi birbirinden değişik ve dilenen Trading Card adedina göre belirli bir şansla elde edebileceğiniz Trading Card adedi da sınırlanıyor.

 

Mesela Counter Strike Global Offensive oyununda bir Badges oluşturabilmek amacıyla beş adet Trading Card’a gereksiniminiz var ve oyun size bedava olarak 2 Trading Card kazanma talihi sağlıyor. Daha çok Trading Card kazanmak amacıyla oyun içi mağazadan alış veriş yapmanızı istiyor. Fakat tabii ki de Trading Card’ları elde edebilmek amacıyla yapmanız gereken tek şey bu değil. Dilerseniz Steam Market üstünden başka oyuncuların sattığı Trading Card’ları satın temin edebilirsiniz ya da Steam Trade sistemi sayesine elinizde tespit edilen eşyalar ile Trading Card takas edebilirsiniz. Bunların dışında Steam’e kayıt olma yılınıza ve sahip bulunduğunuz oyun adedina göre de Badges kazanıyorsunuz.

Oluşturduğunuz her Badges’tan sonra belirli bir XP kazanıyorsunuz ve Level atlıyorsunuz ve belirli eşyalar kazanıyorsunuz. Oluşturduğunuz Badges’a göre Steam Smile ve profilinize özel arka plan resmi kazanıyorsunuz. Hem de genelde Indie oyunlar amacıyla indirim kuponu da kazanıyorsunuz. Level atladığınız taktirde ise dost ekle sınırınız dahada yükseliyor ve her 10 seviyeden sonra profilinizde birtakım görsel değişiklıklar yapma hakkına sahip oluyorsunuz. Hem de Steam Level’ınıza göre birtakım oyun içi eşyaları kazanma ihtimaliniz dahada artıyor.

SteamOS ve Steam Machine

 

Valve firması 2013 senesinde kendi oyun konsolu olan Steam Machine’i geliştireceğini duyurmuştu. Steam Machine asli olarak konsol boyutlarında bir bilgisayardır demek hatalı olmayacaktır. Bu konsolun hedefi Steam oyunlarınızı oturma odanızda da oynamanıza imkan tanımak. Klasik oyun konsollarında bulunduğu gibi Steam Machine’in de kendisine özel bir denetim cihazı olacak ve bu denetim cihazının en mühim özelliği strateji oyunlarını da basitlıkla oynamayı olası kılmasıdır. Bildiğiniz üzere oyun konsolarına pek çok strateji oyunu çıkarılmıyor bunun en büyük namacıylai de konsolların denetim cihazları ile strateji oyunlarını oynamanın zor olması. Bu namacıyla çıkan strateji oyunları bilgisayar platformuna çıkış yapıyor Valve firması bu amaçla Steam Machine’de kullanılacak olan denetim cihazını strateji oyunlarını oynamaya ideal bir şekilde tasarlamış kaldı ki bu çok mantıklı bir hamle. Hem de şunu da mafsalakte yarar var ki Steam Machine yalnızca Valve doğrulusunda üretilmeyecek aynı vakitte Valve’ın anlaştığı pek çok donanım firması da kendi Steam Machine’lerini üretecek. Bu husus ile alakalı daha çok ayrıntı amacıyla buraya tıklayınız

 

Kısaca SteamOS’tan da hususşmak gerek görülürse bu işletim sistemi Steam Machine’lerde kullanılacak ve SteamOS Linux tabanlı bir işletim sistemi dileyen herkes kendi bilgisayarına SteamOS’u kurabilecek ve kendi Steam Machine’ini kendisi oluşturabilecek. Şuanda beta adımında olan SteamOS yavaş yavaş ilerlemeye başlıyor. SteamOS henüzda indirilmeye açık halde fakat Valve firması duruman SteamOS’ta pek çok eksik bulunduğunu vurguluyor ve daha evvelce hiç Linux kullanmamış bireylerin ilk aşamada SteamOS’u kullanmamaları husussu ile alakalı uyarıyor.

Steam Mobil Nedir ve Nasıl Kullanılır?

 

Yazımızda da bahsetiğimiz gibi Steam’in kendisine özel bir mobil programı bulunmakta. Bu program tamamiyle bedava olarak iOS ve Android platformlarında yer alabilmekta. Tablet ve telefonlarınızdan bu programya indirerek Steam’e bağlanabiliyorsunuz. Fakat tabii ki de masaüstü programının sağladığı özelliklerin tamamını Steam’in mobil programına görmemiz olası değil. Şuanda Steam’in mobil programı ile birlikte Steam’de ki oyuncular ile hususşabiliyor ya da onların profillerine göz atabiliyoruz. Bunların dışında Steam Store’da yer alan ürünleri de satın alabiliyorsunuz. Genellikle indirimlerin bulunduğu vakitlerde ellerinizin altında bi bilgisayarın olmadığı vakitlerde Steam’in mobil platformu üstünden dilediğiniz oyunu satın temin edebilirsiniz.

Steam’in Diğer Genellikleri

 

Artık sosyal ağların hayatımızda ki hususmu ortada ve Steam’de bu hali görmezden gelmiyor ve Steam’i daha sosyal bir duruma getirmeye çalışıyorlar. Artık Steam’de ki dostarımızın aktivitelerinin nerdeyse tamamını görebiliyoruz bu aktiviteler arasında oynadığı oyunlardan kazandığı kupalar, satın aldığı oyunlar ve yaptığı yorumlar gibi pek çok ayrıntı bulunmakta. Steam’in Badges ve Level sistemi ile birlikte Steam profilimizi çok daha çok optimize edebiliyorsunuz.

Hem de Steam bizlere belirli bir bulut depolama sağlıyor bu sistemi destekleyen oyunların save dosyalarını direkt olarak bulut sunucusuna yükleyebiliyorsunuz böylece kendi bilgisayarınızın dışında da Steam’e girdiğinizde kaldığınız yerden basitlıkla devam edebiliyorsunuz. Hem de bu düzenin bir başka güzel yanıda oyunda ki ayarlarınızı da kayıt etmesidir. Mesela Counter Strike GO’da yaptığınız sensitivity ayarınız her vakit amacıyla Steam’ın bulut sunucusunda yer alacak böylece oyunu silip yükleseniz bile alışlık bulunduğunuz sensitivity ayarınız ile oyuna devam edebileceksiniz.


Yazar:

47 yazı yazmış
Profilini Gör
YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.